Достапни линкови

logo-print

Јоханес Хан денеска на Косово


Јоханес Хан

Јоханес Хан

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан денеска ќе престојува во официјална посета на Косово при што ќе се сретне со претседателот Хашим Тачи, премиерот Иса Мустафа, претседателот на Парламентот Кардиј Весељи и со лидерите на опозициските партии. Повод за посетата на Хан е стапувањето во сила Договорот за стабилизација и асоцијација, како и разговорот со Владата и опозицијата за потребата за примена на реформите. Пред посетата на Приштина тој во Белград, ќе имал кратка средба со српскиот премиер Александар Вучиќ, изјави портпаролот на Европска комисија Маја Коцијанчич.

XS
SM
MD
LG