Достапни линкови

logo-print

Кери во Саудиска Арабија за Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери одржа разговори со саудискиот крал Салман како подготовка за потенцијалните разговори со Русија околу преговорите за сирискиот конфликт. По посетата на Џеда тој оваа недела патува за Виена на разговори на меѓународната контакт група ангажирана околу напорите за запирање на судирите во Сирија и Либија. Саудиска Арабија е клучниот поддржувач на бунтовниците кои сакаат да го соборат сирсикиот претседател Башар ал Асад од власт. Официјални лица се надеваат дека разговорите во Виена ќе поттикнат нов живот во мировниот процес и ќе покренат преговори за формирање влада на национален спас во Сирија.

XS
SM
MD
LG