Достапни линкови

logo-print

Владата ги отфрла обвинувањата на СДСМ за двојното оданочување со Џерси


Владата ги негираше денешните тврдења на СДСМ во кои обвини дека Владата предводена од премиерот Емил Димитриев на последната седница разгледувала информација за склучување договор за одбегнување двојно оданочување со островот Џерси, наместо да разгледува информации за прочистување на Избирачкиот список и создавање услови за регуларни и фер избори.

Како што соопшти прес-службата на Владата, на минатата седница Владата, и тоа како материјал за информирање а не како материјал за одлучување, го разгледуваше процесот на можноста за склучување на ваков вид договор со островот Џерси, како што тековно се разгледуваат ваквиот вид можности и за други земји и субјекти од светот, и тоа во функција на градење на економски односи.

Според СДСМ, станува збор за држава позната како даночен рај со која техничката Влада очигледно ќе воспоставува соработка.

XS
SM
MD
LG