Достапни линкови

logo-print

ДУИ поднесе иницијатива оценување на уставноста за распуштањето на Парламентот


Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска поднесе Иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Портпаролот на партијата Бујар Османи соопшти дека до судот е доставена иницијатива за преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на Парламентот.

Доколку Уставниот суд ја прогласи одлуката за неуставна, би се овозможило Собранието повторно да заседава.

Претходно денеска во изјава за медиумите лидерот на партијата Али Ахмети информираше дека ДУИ има иницијатива за свикување на Собранието.

XS
SM
MD
LG