Достапни линкови

logo-print

Најмалку 10 загинати во две нови експлозии во Багдад


Уште две експлозии од автомобили го потресоа Багдад, при што се убиени најмалку 10 луѓе, само неколку часови откако се случи еден од најлошите напади во ирачкиот главен град во кој загинаа најмалку 63 лица.

Повеќе од 80 лица се ито така повредени во првиот напад, кој се случи во препол отворен пазар и шиитската обаст Садр Сити.

Милитантите на групата на Исламската држава ја презеде одговорноста за експлозијата, опишувајќи ја како самоубиствен напад чија цел била шиитската милиција.

XS
SM
MD
LG