Достапни линкови

logo-print

Кери на средба со банкари за Иран


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери утре во Лондон ќе се сретне со водечки банкари да ги увери дека Соединетите држави нема да им стојат на патот доколку сакаат да инвестираат во Иран. Тој изјави дека некои банки ги користат преостанатите американски санкции врз Техеран како изговор да не склучуваат бизнис зделки со Иран. Новинската агенција Ројтерс пишува дека ниту една од големите европски банки кои соработуваат со американските банки не сакаат да бидат инволвирани во Иран страхувајќи од можните последици поради американските санкции.

XS
SM
MD
LG