Достапни линкови

logo-print

Иран ќе ги тужи САД за замрзнатите средства


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека техеран се подготвува пред Меѓународнуиот суд на правдата да ја обжали одлуката на американскиот Врховен суд 2 милијарди долари ирански пари да бидат искористени за исплаќање на американските жртви во терористичките напади. „Нема да им дозволиме на САД лесно да ни ги голтне овие пари“, рече Рохани во телевизиското обраќање. Американскиот суд на 20 минатиот месец реши дека Иран мора да предаде скоро 2 милијарди долари од замрзантите средства на роднините на оние што биле убиени во напади за кои е обвинет дека ги организирал Техеран.

XS
SM
MD
LG