Достапни линкови

Уапсени двајца Авганистанци во Италија осомничени за тероризам


Илустрација.

Илустрација.

Италијанската полиција уапси две лица од Авганистан во јужниот дел на земјата, осомничени за планирање напади во Италија, Франција и во Британија.

Обвинителот Роберто Роси изјави дека нема докази за закани од некаков напад, но дека е јасно оти тие правеле такви подготовки.

Осомничените беа именувани како Хаким Насири – 23 години и Гулистан Ахмадџаи – 29 години.

Насири е обвинет за меѓународен тероризам, а Ахмадџаи за помагање на нелегална миграција.

На нив им била доделена дозвола за хуманитарен престој во Италија.

Полицијата им ги запленила телефоните во кои нашла слики од оружје, како и виедео материјали кои укажуваат дека таргетираат знаменитости во Бари, Рим, Париз и Лондон.

Полицијата соопшти дека се издадени потерници за уште тројца други осомничени, како дел од истрагата.

XS
SM
MD
LG