Достапни линкови

logo-print

Убиен лидер на ИД во провинцијата Анбар


Абу Вахиб

Абу Вахиб

Соединетите држави соопштија дека висок воен лидер на милитантите на Исламската држава бил убиен во ирачката западна провинција Анбар. Станува збор за воздушен напад изведен од коалицијата предводена од Соединетите држави. Портпаролот на Пентагон Питер Кук прецизира дека бил убиен Абу Вахиб, како и уште четворица други кои се наоѓале во возилото погодено во нападот. Кук додаде дека Вахиб бил поранешен член на Ал каеда и оти се појавувал на снимките на кои милитантите прикажувале егзекуција на заложници.

XS
SM
MD
LG