Достапни линкови

logo-print

ЕУ министрите за олеснување на грчкиот долг


Министрите за финансии на еврогрупата за прв пат одобрија мерки за олеснување на грчкиот долг од околу 333 милијарди евра. Земјите од евро зоната не се согласуваат да дискутираат за редукција на грчкиот долг, но на вчерашниот состанок во Брисел постигнаа согласност за други начини за олеснување на товарот, како подолг рок на отплаќање и поголеми грејс периоди. Меѓународниот монетарен фонд долго време инсистира дека грчкиот национален долг не е одржлив и затоа мора да биде преструктуиран. Министрите соопштија дека нивните предлози ќе ги соопштат на 24 мај. Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја поздрави оваа одлука.

XS
SM
MD
LG