Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа ја интензивира нуклеарната програма


Конгресот на владејачката партија во Северна кореа усвои резолуција со која се бара од владата да ги зголеми нуклеарните сили за самоодбрана на земјата. Конгресот, прв во изминативе скоро четири децении, усвои и одлука дека Северна Кореа нема прва да употреби нуклеарно оружје доколку не биде загрозен нејзиниот суверенитет од друга нуклеарна сила. Обединетите нации воведоа нова рунда санкции против Северна Кореа во март годинава откако таа земја во јануари изведе уште една нуклеарна проба.

XS
SM
MD
LG