Достапни линкови

logo-print

Склуптура на Хитлер достигна рекордна цена


Модерна скулптура на која го претставува нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер како се моли на колена е продадена на аукција во Њујорк за над 17 милиони долари. Контроверзното дело на италијанскиот уметник Маурицио Кателан од 2011 година, од позади изгледа како дете кое се моли, но од напред се гледа дека станува збор за Хитлер. Претходно 55 годишниот Кателан има продадено своја скулптура за скоро 8 милиони долари.

XS
SM
MD
LG