Достапни линкови

logo-print

Во Русија се одбележува победата во Втортата светска војна


Денеска во Русија се одбележува 71 годишнината од победата врз нацистичка Германија во Втората светска војна. Главна церемонија ќе биде воената парада во Москва на која ќе учествуваат над 10 илјади луѓе и 150 воени возила и авиони. Хитлеровата германија го нападна Советскиот сојуз во јуни 1941 година. Во четиригодишната војна загинаа околу 20 милиони жители на Советскиот сојуз.

XS
SM
MD
LG