Достапни линкови

logo-print

Грчкиот парламент го усвои пакетот реформи


Грчкиот парламент го усвои пакетот финансиски реформи пред денешниот состанок на министрите за финансии на европската унија на кој треба да се разгледа помошта што и е дадена на Грција. Од 300 пратеници во парламентот само 153 од грчката левичарска владејачка коалиција гласаа за кратење на пензиите и за зголемување на даноците. Сите опозициски пратеници гласаа против. Гласањето беше проследено со протести на улиците на Атина против непопуларните реформи. Притоа имаше и судири меѓу протестантите и полицијата.

XS
SM
MD
LG