Достапни линкови

logo-print

Турската војска убила 55 припадници на ИС во Сирија


Турските воени сили при нивните оперативни зафати во Сирија убиле најмалку 55 милитанти припадници на ИС, јавуваат турските медиуми.Во дел од нивните извештаи е наведено дека турските воени авиони погодиле и неколку локации на забранетата Курдска работничка партија во северниот дел на Ирак.Претходно на почетокот на месецов бившиот премиер Ахмет Давитоглу изјави дека Турција е подготвена да интервенира и да испрати трупи во Сирија доколку тоа е „ неопходно“.

XS
SM
MD
LG