Достапни линкови

logo-print

Масовни гробници на фудбалски терени откриени во Ирак


Повеќе од 50 масовни гробници се откриени на територија во Ирак која неодамна беше ослободенаконтролата на организацијата на Исламската држава. Претникот на Обединетите нации Јан Кубис пред Советот за безбедност во ОН изјави дека биле пронајдени масовни гробници на фудбласки терени. Тој истакна дека хуманитарната криза во Ирак драстично се влошува, и дека на една третина од населениот им е потребна итна хуманитарна помош.

XS
SM
MD
LG