Достапни линкови

logo-print

ОН ќе го истражува нападот на бегалскиот камп во Сирија


Шефот на експертите за човекови права на ОН изјави дека ќе ги истражат вчерашните смтоносни воздушни напади, во кои беа убиени 28 луѓе во бегалски камп во Сирија.

Зеид Раад ал – Хусен денеска изјави оти е „многу неверојатно нападите да биле несреќен случај“ и дека е можно да станува збор за воено злосторство.

Тој истакна дека извештаите дека нападите биле извршени од страна на сириските авиони, истот така треба да бидат потврдени.“

Сириската Армија негира дека нивните авиони биле вклучени во нападот и сугерираат дека опозициските сили се одговрни за него.“

Франција и неколку други земји претходно го осудија нападот во северна Сирија и повикаа да биде направена истрага.

XS
SM
MD
LG