Достапни линкови

logo-print

Воздушен напад врз бегалски камп во Сирија


Сириски опозициски активисти јавија дека во воздушен напад врз еден бегалски камп во северна Сирија, во близина на границата со Турција, загинале 28 луѓе. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија соопшти дека станува збор за камп во близина на Сармада, во провинцијата Илдиб. Се уште не е јасно кој го извршил нападот до кој дојде само неколку часа откако во двоен бомбашки напад во централната провинција Хомс загинаа најмалку десет луѓе. Никој не ја презеде одговорноста за овие напади, но новинските агенции јавија дека тоа би можело да бидат милитантите на ИД кои и претходно вршеле напади во таа провинција.

XS
SM
MD
LG