Достапни линкови

logo-print

Германија назначи специјален пратеник за решавање на кризата


Германија назначи специјален пратеник во посредувањето за решавање на длабоката политичка криза во Македонија, соопшти германското министерство за надворешни работи на својот Твитер профил. Според објавеното специјалниот пратеник ќе посредува во решавањето на кризата во координација со претставниците на Европската Унија и на САД во Македонија.

„Министерот за надворешни работи Штајнмаер назначи специјален пратеник за Македонија. Амбасадорот Хајндл ќе се координира одблиску со претставниците на ЕУ и на САД за поддршка на напорите за посредување“, се вели во твитот на германското МНР.

XS
SM
MD
LG