Достапни линкови

logo-print

Убиени тројца милитанти во Дагестан


Руските власти соопштија дека се убиени тројца милитанти во нестабилниот руски регион Дагестан. Рускиот Национален антитерористички комитет (НАК) денеска соопшти дека милитантите биле убиени во текот на ноќта за време операција во областа Кизилјурт во Дагестан.

Според НАК, сите тројца убиени милитанти биле вклучени во напади на полициски службеници, како и во шеми за изнудување, а еден од нив бил лидер на криминалната организација.

Дагестан стана епицентар на насилство за милитантите кои бараат да се воспостави исламска држава во Северен Кавказ.

Полициијата и владините претставници често се цел на нападите.

XS
SM
MD
LG