Достапни линкови

logo-print

НАТО испраќа трупи во Литванија


Амеиканскиор државен секратеар за одбрана Еш Картер го поддржа планот на Германија да испрати трупи во Литванија и да ги увери источноевропските сојузници на НАТО во претпазливоста од Русија.

„Мислам дека е важно, но тоа е одлука која Германија ќе ја донесе во контекст на НАТО“, рече денеска Картер во Штудгард.

Германскиот министер за одбрана ја истакна подготвеноста за распоредување на ротирачки контингент во Литванија од 150 до 200 војници за зајакнување на боребната способност по должината на источното крило на НАТО.

„Русија продолжува да го крши суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, Грузија, Молдавија и всушност се обидува да ги заплаши своите балтички соседи“, рече Картер.

XS
SM
MD
LG