Достапни линкови

logo-print

Брисел исклучува кризно сценарио за Грција


Европската комисија денеска ја исклучи можноста од „кризно сценарио“ за Грција, слично на тоа што се појави во 2015 година кога земјата беше на работ на излегување од еврозоната.

Истовремено, Брисел изрази воздржан оптимизам за можностите идниот понеделник да биде постигната спогодба за грчките реформи.

„Нема никаква причина да се наметнува кризно сценарио за грчката програма затоа што сегашната ситуација е различна од таа што беше создадена минатата година и во однос на вкупната работа, економските резултати и реформите по кои во моментов течат преговорите“, изјави еврокомесарот за економски и финансиски прашања Пиер Московиси.

XS
SM
MD
LG