Достапни линкови

logo-print

Награда за соработничка на РСЕ затворена во Азербејџан


Кадиџа Исмаилова

Кадиџа Исмаилова

Затворената азербејџанска новинарка Кадиџа Исмаилова на денешниот Ден на слободата на медиумите ќе прими награда од Обединетите нации за нејзиниот придонес кон слободата на медиумите во тешки услови. Исмаилова која е истражувачки новинар и соработник на Радио Слободна Европа во минатиот месец беше избрана да ја добие наградата УНЕСКО, Гиљермо Кано за 2016 година. Наградата од 25 илјади долари е именувана по Гиљермо Кано Исаза, колумбиски новинар кој беше убиен пред канцеларијата на неговиот весник во Богота во 1986 година.

XS
SM
MD
LG