Достапни линкови

logo-print

Путин потпиша закон за бесплатно државно земјиште


Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за доделување на бесплатно земјиште на далечниот исток на Русија, во обид да бидат привлечени луѓе во големиот регион. Законот денеска беше официјално објавен. Понудата е за сите руски граѓани со единствен услов да ја стават земајат во употреба. Според законот, руските граѓани ќе можат да добијат еден хектар земја која е во сопсетвеност на државата во областите на далечниот исток на земјата. Проектот би можел да ја зголеми популацијата во регионот, од моменталните 6.4 милиони на 36 милиони луѓе.

XS
SM
MD
LG