Достапни линкови

logo-print

Продолжува бомбардирањето на Алепо


Сириските владини сили продолжуваат со воздушните напади врз населбите во Алепо кои се под контрола на бунтовниците. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон денеска соопшти дека најмалку пет луѓе загинале во 20 воздушни напади во најголемиот град во Сирија. Сепак, привременото примирје што сириската армија го прогласи синоќа се спроведува во провинцијата Латакија и во предградијата на Дамаск. Примирјето не важи за Алепо. Официјален Дамаск вели дека примирјето е обид да се спаси поширокиот прекин на огнот постигнат во февруари. Очевидци велат дека десетици цивили денеска побегнале од Алепо.

XS
SM
MD
LG