Достапни линкови

logo-print

Пожар на руска нуклеарна подморница


Руското Министерство за одбрана соопшти дека се запалила деактивирана нуклеарна подморница од советската ера, на рускиот далечен исток.

Министерството денеска информираше за пожарот, велејќи дека подморницата Краснојарск Проект 949 била расклопувана во Виличинск, на територијата на Камчатка, кога се запалил надворешниот дел.

Властите информираа не се забележани промени на нивото на радијацијата во Виличинск.

Подморницата била изградена во 1983 година, како дел од Пацифичката флота на Советскиот Сојуз.

XS
SM
MD
LG