Достапни линкови

logo-print

Американски борбени авиони во Литванија


Два од најнапредните авиони ловци на американската воена авијација за прв пат слетаа во Литванија во знак на поддршка на регионот во кој постои загриженост поради руската агресија во Украина. Станува збор за авионите од типот „Ф22“ кои претходно беа видени и во Полска, Естонија и Романија. Тие се скоро невидливи за радарите и, според наводите, имаат толку напредна технологија што американскиот Конгрес и забрани на фирмата „Локид Мартин“ да ги продава во странство. Литванија, според шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, била „најрусофобичната земја на Балтикот“.

XS
SM
MD
LG