Достапни линкови

logo-print

Сестрата на Савченко се врати во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека сестрата на затворената украинска пилотка Надја Савченко, Вира Савченко, се вратила во Укриана, откако беше спречена да ја напушти Русија, по завршувањето на посетата на нејзината сестра.

Порошенко на твитер напиша дека Вира Савченко ја поминала укрљаинската граница и дека сега е во татковината.

Вира Савченконаводно при враќањето во Украина била сопрена и уапсена од страна на руските граничари, кои и го заплениле пасошот.

XS
SM
MD
LG