Достапни линкови

logo-print

Неколку повредени во самоубиствен напад во Турција


Најмалку осум луѓе биле ранети во напад на бомбаш самоубиец во турскиот град Бурса, соопштија официјални претставници. Од кабинетот на гувернерот на ова популарно туристичко место на северозападот на Турција велат дека нападот најверојатно го извела жена. Во Турција од почетокот на годинава досега беа изведени повеќе напади за кои одговорноста ја презедоа милитантите на Исламската држава или курдските бунтовници. Нападот во Бурса, четвртиот најголем град во Турција, јужно од Истанбул дојде по предупредувањето на Вашингтон американските граѓани да бидат претпазливи во Турција.

XS
SM
MD
LG