Достапни линкови

logo-print

Демонстрантите се собраа пред СЈО


Демонстрантите традиционано протестот го започнаа пред просториите на Специјалното јавно обвинителство каде со себе носат транспаренти на кои пишува „Грујо отчет пред судот“. Граѓаните веќе 14 ти ден протестираат по одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов да помилува 56 политичари и нивни соработници.

Движењето Протестирам најави дека протестите денеска продолжуваат во рекорден број градови – девет, ширум Македонија. Освен во Скопје, за вечерва најавени се протести и во Велес, Охрид, Кичево, Кавадарци, Битола, Прилеп, Радовиш и Струмица.

-Македонија е на нозе, се гледаме на улиците! – порачаа од граѓанската платформа „Протестирам”.

XS
SM
MD
LG