Достапни линкови

logo-print

Петмина загинати во источна Украина


Сепаратистите поддржани од Русија во источна Украина соопштија дека најмалку пет луѓе биле убиени во напад врз контролен пункт во градот Јенеливка.

Претставникот на про-руските сепаратисти Едуард Басурин во регионот Доњецк изјави дека десет цивили се повредени при нападот на украинските сили.

Луѓето наводно чекале десет часа за да поминат во територијата контролирана од владините сили на Украина.

Киев гие демантира обвинувањата на сепаратистит.

Портпаролот на граничната конторла Анатолиј Котсурба беше цитиран како вели дека имало експлозија во контролниот пункт, но дека не е пукано од ниту една страна.

XS
SM
MD
LG