Достапни линкови

logo-print

Полицијата виновна за трагедијата во Хилсбороу


Поротата во Обединетото Кралство утврди дека 96 фанови на фудбалскиот клуб Ливерпул загинале поради грешки на полицијата, на британскиот стадион „Хилсбороу“ во 1989 година.

Поротата заклучи дека однесувањето на поддржувачите на Ливерпул не ја предизвикало трагедијата.

Пресудата следи по најдолготрајната истрага во правната историја на Англија. Поротата утврди дека полицијата направила грешки во планирањето на натпреварот на 15 април 1989 година, при што била предизвикана опасната ситуација.

Катастрофата се случи за време на полуфиналниот натпревар од ФА Купот, меѓу Ливерпул и Нотингем Форест.

Во обид да биде намалена толпата надвор од стадионот, пред почетокот на натпреварот полицијата ја отворила излезната врата при што влегле 2000 навивачи, кои ги здробиле жртвите позади голот на крајот на стадионот.

XS
SM
MD
LG