Достапни линкови

logo-print

Вучиќ прогласи победа на изборите


Српскиот премиер Александар Вучиќ прогласи историска победа на неговата Српска напредна партија на предвремените избори. Притоа тој вети дека ќе го зачува курсот на земјата да стане членка на европската унија. „Србија ќе продолжи на европскиот пат и ќе се обидеме да го забрзаме тоа“, рече Вучиќ. Според првичните резултати неговата партија на десниот центар доби 49 насто од гласовите. Левичарската Социјалистичка партија остана втора најголема партија во парламентот со скоро 13 насто од гласовите, додека ултра националистичката Радикална Партија на Воислав Шешељ влезе во парламентот со скоро 7 ипол насто.

XS
SM
MD
LG