Достапни линкови

logo-print

Протести во Казахстан против продажба на земја


Протестите во Атирау

Протестите во Атирау

Граѓаните на казахстанскиот град Атирау денеска излегоа на протеси против одлуката на властите да продава земјиште на аукција. Протестот се одржа на централниот плоштад, а демонстрантите стравуват дека со измените земјиштето ќе може да се продава и на странски државјани.

Казахстанските власти се обидоа да ги растераат демонстрантите и соопштија дека со измените не е загрозен јавниот интерес. Според нив, протестот не бил пријавен и затоа морал да биде прекинат. Протестот беше под силно полициско обезбедување.

XS
SM
MD
LG