Достапни линкови

logo-print

Обама пристигна во Германија


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама пристигна во Германија со цел да го поттикне потпишувањето на новиот трговски договор меѓу ЕУ и САД и да учествува на самит заедно со европските лидери на кој ќе стане збор за безбедносни прашања.

Обама е во посета на Хановер каде ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и заедно ќе присуствуваат на отворање на индустриско-трговски саем. САД учествуваат на саемот како партнерска нација за прв пат. Утре Обама и Меркел ќе присуствуваат на самитот на кој ќе учствуваат и лидери на Франција, Италија и Британија.

XS
SM
MD
LG