Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја успешно тестирала балистичка ракета


Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун.

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун.

Северна Кореја потврди дека истрелала балистичка ракета од подморница покрај нејзиниот источен брег, а операцијата била надгледувана од лидерот на земјата Ким Јонг Ун. Новински агенции од земјата јавија дека тестирањето било голем успех и и дало шанса на Северна Кореја за помоќен нуклераен напад. Портпаролот на американскиот Стејт Департмент, Џон Кирби изјави дека употребата на балистичка ракета е прекршување на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

XS
SM
MD
LG