Достапни линкови

logo-print

Протести во Германија пред посетата на Обама


Илјадици луѓе маршираа вчера низ германскиот град Хановер во знак на протест против трансатлантскиот трговски договор во пресрет на земјата на американскиот претседател Барак Обама. Обама е во посета на градот за да присуствува на индустриско-технолошки саем, но и да се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и други европски лидери со цел да ги поттикне преговорите за договорот, кој наиде на голем отпор во некои делови на Европа.

Противниците на договорот се борат против, како што велат тајноста на преговорите и стравот од ерозија на пазарот на труд и заштитата на животната средина.

XS
SM
MD
LG