Достапни линкови

logo-print

Обама повика на поголем притисок врз Исламската држава


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама на крајот на неговата посета на Лондон го повика западот да продолжи со притисокот врз милитантната група Исламска држава на Блискиот исток. Според него, територијата на милитантната група може полека да се намалува и тоа може да биде поттикнато од засолништата на Исламската држава во градовите, Мосул во Ирак и Рака во Сирија.

САД ја предводат меѓународната коалиција која спроведува воздушни напади на позиции на милитантната група во Ирак и Сирија. Обама истакна и дека ќе биде грешка ако САД, Британија или било која друга западна земја користи копнени сили за соборување на сирискиот претседател Башар ал Асад.

XS
SM
MD
LG