Достапни линкови

logo-print

ЕУ со мерки против даночното затајување


Холандскиот министер за финансии Јерун Дајселблум

Холандскиот министер за финансии Јерун Дајселблум

Министрите за финансии на ЕУ одобрија низа мерки во борбата против даночното затајување по објавувањето на таканаречените „Панама документи“ со кои беше обелоденето како богатите за да избегнат плаќање на даноци отворале оф шор сметки. Холандскиот министер за финансии Јерун Дајселблум чија земја претседава со ЕУ до јули изјави дека имало „чуство на интност“ да се донесат промени. Некои од мерките кои ќе бидат преземени се размена на податоци меѓу земјите членки со цел да се откријат вистинските сопственици на оф шор компаниите.

XS
SM
MD
LG