Достапни линкови

logo-print

Русија прими барање за репатријација на Савченко


Надија Савченко

Надија Савченко

Руското министерство за правда соопшти дека примило документите со кои се бара репатријација за украинскиот воен пилот Надија Савченко чие затворање во Русија поради обвинување за убиство предизвика меѓународна осуда. Савченко е осудена на 22 години затвор поради наводна инволвираност во убиството на двајца руски новинари во источна Украина во 2014 година. Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Киев и Москва се согласиле на можната рамка за ослободување на Савченко која во отсуство е избрана за пратеник во украинскиот парламент.

XS
SM
MD
LG