Достапни линкови

logo-print

Воздушна операција на турската армија против ПКК во северен Ирак


Турски борбени авиони стрелаа кон цели на Курдската работничка партија (ПКК) во северен Ирак, соопштија турските медиуми. Во воздушните напади биле вклучени 22 авиони Ф - 16 и Ф - 4. Нападнат е регионот Гара во северен Ирак. Уништени се магацини за муниција и засолништа на групата. Операцијата била преземена како одговор на добиените разузнавачки информации, соопштија безбедносни извори, цитирани од агенцијата Анадолија.

XS
SM
MD
LG