Достапни линкови

logo-print

Претседателката на Бразил не се повлекува од функцијата


Претседателката на Бразил Дилма Русеф изјави дека нема да се повлече и покрај тоа што Долниот дом на парламентот гласаше за нејзин импичмент. Говорејќи по големиот пораз во Долниот дом, таа изјави дека ќе ја продолжи борбата против оние што се обидуваат да ја сменат. Предлогот за импичмент сега треба да се најде во Сенатот и ако биде прифатен таа ќе биде суспендирана додека трае судењето против неа. Русеф е обвинета дека користеле пари на државната банка за да ги пополни дупките во државниот буџет. Таа тврди дека и претходните претседатели го правеле истото.

XS
SM
MD
LG