Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција се повлече од преговорите


Мировните преговори за Сирија западнаа во неволја откако синоќа опозицијата го прекинала формалното учество во индиректните разговори со владата на претседателот Башар ал Асад. Овој потег бил во знак на протест поради новите судири, посебно кај северниот град Алепо и поради тешката хуманитарна состојба. Посредникот на ОН Стафан де Мистура соопшти дека сепак делегацијата на сириската опозиција ќе остена во Женева која веќе неколку недели е домаќин на мировните преговори.

XS
SM
MD
LG