Достапни линкови

logo-print

Десетици загинати во поплави во Авганистан


Најмалку 30 луѓе загинале во поплави во северен Авганистан. Авганистанското тело за управување со катастрофи, за Радио Слободна Европа соопшти дека од поплавите биле зафатени провинциите Такхар, Бадгис и Саманган. Обилни дождови исто така го погидија Кабул, но се пријавени жртви или големи штети. Во Такхар загинати се 10 луѓе, а има голем број на разрушени куќи. Во провинцијата Бадгис има 15 жртви, а во Саманган пет луѓе ги забуја животите.

XS
SM
MD
LG