Достапни линкови

logo-print

Врховниот суд за наредбата на Обама за имигрантите


Американскиот Врховен суд денеска треба да ги сослуша аргументите за наредбата на претседателот Барак Обама за заштита на милиони илегални имигранти од депортација. Случајот би можело да има влијание врз американската имиграциска политика, како и врз претседателската кампања. Обама наредбата ја потпиша во 2014 година откако Конгресот не успеа да ги изгласа реформите за американскиот имиграциски систем. Со неа се забранува депортација и се олеснува процедурата за работни дозволи за многу таканаречени недокументирани граѓани чии деца се родени во САД. Според законот, секој роден во САД автоматски е американски граѓанин.

XS
SM
MD
LG