Достапни линкови

logo-print

Протести за реформи во Багдад


Архивска фотографија

Архивска фотографија

Неколку стотици шиитски демонстранти излегоа на улиците на Багдад на протест со барање за реформи. На плоштадот Тахрир во центарот на Багдад, тие скандираа „Да, да за Иран, не, не за корупцијата“. Влијателниот шиитски свештеник Моктада ал-Садр минатиот месец организираше двонеделни седечки протести пред силно обезбедуваната Зелена зона во Багдад, каде што се наоѓа владата.

Ирак е погоден од неколкунеделни политички превирања поради напорите на премиерот Хајдар ал-Абади за министри да назначи техникрати, а не партиски личности. Абади вели дека превирањата може да ја загрозат борбата против Исламската држава, која контролира големи области на западот и на северот на земјата.

XS
SM
MD
LG