Достапни линкови

logo-print

Производители на нафта на состанок во Катар


Земјите производители на нафта денеска во Катар ќе разговараат за можноста да се замрзне производството со цел да се зајакне цената на нафтата на глобално ниво. На состанокот во Доха се собраа претставници на околу 15 земји, претежно членки на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК), но и некои кои се надвор од ОПЕК, како што е Русија. Иран не испрати свој претставник, затоа што Саудиска Арабија, која е најголем извозник на нафта во светот, одби да го замрзне производството на нафта, ако Иран не го направи истото. Иран претходно се согласи со предлогот за замрзнување на производството на нафта на нивото од јануари, а нејзиното производство се уште е под нивото кое го имаше земјата пред меѓународните санкции.

Меѓународната агенција за енергетика предупреди дека премногу се очекува од разговорите во Доха. Според нив состанокот ќе заврши само со ограничено влијание врз производството на нафта.

XS
SM
MD
LG