Достапни линкови

logo-print

Заев официјално побара Иванов да го поништи помилувањето за него


Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска до претседателот Ѓорге Иванов испрати барање за поништување на поединечни одлуки за негово помилување, информира опозициската партија. Тој бара поништување на двете одлуки за негова аболиција. Во барањето, Заев наведува дека актот за помилување, потпишан од Иванов, е спротивен на Уставот и законите во Република Македонија. Заев смета дека претседателот Иванов на прес-конференцијата одржана на 15 април потврдил дека не се води од интересите на државата и граѓаните, туку извршува наредби за да го заштити Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев повторува дека ниту барал, ниту прифаќа амнестија.

„Не сме сите исти и не сме сите криминалци. Јас сум невин и својата невиност ќе ја докажам на суд, низ соодветна процедура. Не сакам воопшто да бидам аболициран, ниту помилуван. Не дозволувам да бидам ставен во ист кош со вистинските криминалци во власта“, наведува лидерот на СДСМ, и притоа бара Иванов веднаш да ги поништи одлуките за помилување и да поднесе неотповиклива оставка на функцијата.

XS
SM
MD
LG