Достапни линкови

logo-print

Договор за нова украинска влада


Двете најголеми прозападните партии во Украина вчера постигнаа договор за нова проевропска влада која ќе ја предводи претседателот на парламентот Володимир Хројсман, сојузник на претседателот Петро Порошенко. Неговата влада ќе го замени кабинетот на премиерот Арсениј Јацењук кој поднесе оставка на 10 април поради скандалот со корупцијата и проблеми кои произлегуваат од борбата на владата против сепаратистите во источниот дел на земјата, поддржани од Русија.

XS
SM
MD
LG