Достапни линкови

logo-print

Црвенковски бара да биде отстрането неговото име од одлуката на Иванов


Поранешниот претседател на Република Македонија Бранко Црвенковски упати писмо до актуелниот претседател на државата Ѓорге Иванов во кое бара итно да ја измени одлуката за прекинување на постапките против сите политичари поврзани со незаконското следење на комуникациите, а во која се споменува и неговото име.

Тој ја оценува одлуката на Иванов објавена во вчерашниот број на Службен весник на РМ, како антидемократска, антиправна и антидржавна одлука, која по содржината и по својата намера, вели, е срамна и спротивна на здравиот разум.

„Иако од ваша страна неможе ништо да ме изненади, сепак бев вчудоневиден кога таму го видов моето име и презиме. Ниту има каква било основа за такво нешто (против мене не се води каква било постапка) но што е уште поважно ниту од вас ниту од кој било друг ниту барам, ниту прифаќам какво било помилување. Оттука ве повикувам под итно да ја измените одлуката и да го избришете моето име и презиме од неа, стои во писмото.

„Со вас и со тие зад вас, да зависеа работите од мене ниту нешто ќе се преговараше, ниту нешто од вас ќе се очекуваше. Одамна ќе се видевме на различни страни од барикадите на клучната средба на нашиот народ со својата судбина“, се додава во писмото.

XS
SM
MD
LG